PointCode Converter

Check it also: Point Code Converter on WWW

Krótko

Program jest kalkulatorem umożliwiajacym przeliczanie adresów SS7.

Więcej

W mojej codziennej pracy często zachodzi konieczność przeliczenia adresów w sygnalizacji SS7. Mimo, że operacja ta nie jest skomplikowana, jednak zazwyczaj zajmuje chwilkę. Dlatego postanowiłem napisać programik dla PPC, który umożliwi taką konwersję.

Zajrzyj też na WebPointCodeConverter.

Formaty adresów punktów sygnalizacji SS7

Nie wiedzieć czemu (pewnie dla ułatwienia) adresy możemy zapisać w najróżniejszych formatach. Najpopularniejesze z nich to format Dziesiętny (Dec) oraz z grupowaniem 7-7.

O co w tym chodzi? Spójrzmy na przykład poniżej:

Jeśli 14-bitowy adres (w naszym przykładzie 8010) zapiszemy w formacie binarnym a następnie podzielimy na dwie grupy 7-bitowe uzyskamy dwie liczby: 62 oraz 74 co daje nam adres 62-74.

Format 7-7 jest jednym z wielu. Równie dobrze możemy wyobrazić sobie format 8-6 czy nawet 8-4-2! Jedynym wymaganiem jest to, by suma liczb w opisie formatu równała się 14 (7+7 = 14 czy 8+6 = 14).

New: Ostatnio w trakcie projektu dla Chin okazało się, że nie niestety z tymi formatami nie jest tak kolorowo… Okazało się że koledzy w Chinach korzystają z adresów o długości 24-bitów (SCCPType == 4). W tym przypadku używane jest grupowanie 8-8-8.

Aplikacja

Program umożliwia przeliczenia pomiędzy dowolnymi formatami 14-bitowymi (SCCPType == 2). W standardowej konfiguracji predefiniowane formaty to: Dec, 7-7, 6-8, 5-9, 8-6 oraz 9-5. Jednak poprzez edycję pliku formaty.txt możemy dodać dowolny inny format.

Do poprawnej pracy program wymaga zainstalowanej biblioteki .Net.

PointCode Converter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *