Moja praca

Kariera przed-zawodowa opisana w tej notatce.

TP SA (2001 – 2004)

Niestety – moja praca pochłania mnie bardziej niż bym tego chciał. Ale są też momenty dużej satysfakcji.

Czym się zajmuję? Pracuję w dziale utrzymania abonentów ISDN. Jakie jest moje zdanie o ISDNie? Parafrazując powiedzenie Einsteina – telefony analogowe stworzył Pan Bóg, wszystkie inne są wymysłem szatana….

Dział utrzymania – a więc praca z abonentami. Ale też prowadzenie testów sygnalizacji – przede wszystkim protokoły DSS1 i SS7. No i testery…

Takie testery protokołów to baardzo ciekawe urządzenia. Pracuję przede wszystkim na sprzęcie firmy Tektronix – głównie K1297 (wersje Classic i G20). No i moja perełka – rozproszony system monitorowania sygnalizacji Net-7 (również firmy Tektronix).

Mimo, że ostatnio zauważyłem iż protokoły telekomunikacyjne stały się moim zawodowym konikiem nie będę tutaj Was nimi zanudzał.

W pracy zawodowej zajmuję się również pracą programistyczną związaną z zagadnieniami telekomunikacyjnymi. Mam na koncie kilka mniej lub bardziej udanych aplikacji, ale najbardziej docenioną (choć niekoniecznie najlepszą 😉 okazała się Bramka WWW->UUS2. Projekt zmajstrowaliśmy razem z kumplem z pracy.

Projekt ten został zgłoszony do wewnętrznego konkursu Telekreator 2002 i w lutym 2003 roku otrzymał drugą nagrodę w kategorii Usługi. Co za przeżycie! Był nawet uścisk dłoni prezesa…..

Staram się pogłębiać swoje umiejętności w C++. Niestety – ja, stare pokolenie wychowane na C muszę przede wszystkim zmienić swoje myślenie. Idzie mi to powoli, ale już jestem na takim etapie, że ciężko w programie jest mi się obyć bez klas i obiektów….

Ostatnio odkryłem potęgę Perla. No bo w jakim języku można napisać program, który będzie wyglądał jak ocenzurowana rozmowa marynarzy?

Obiło mi się też o uszy coś takiego jak PHP i SQL (mySQL, SQL Server 2000, Oracle 8). Używam, doceniam.

Siemens (2004 – 2006)

Od ponad roku jestem pracownikiem wrocławskiego oddziału Siemensa Com SDC SI B 1.

Moja praca polega na integracji projektów sieci inteligentnych. Mam nadzieję, że znajdę niedługo trochę czasu, żeby o tych sieciach inteligentnych (a przede wszystkim o protokołach jakie tam się pojawiaja) napisać coś więcej.

Co przydaje mi się z poprzedniej pracy?

  • umiejętność czytania zdekodowanych protokołów. Okazuje się, że firma Tektronix zdominowała rynek testerów protokołów i zarówno TPSA jak i Siemens (a jak się później okazało – 90% operatorów) używa produktów typu K1205, K1297. Doświadczenie z tepsy przydało się. Oczywiście – protokoły są całkiem inne (E-DSS vs. CAP, Sinap, Map etc), ale obsługa urządzenia jest taka sama.
  • programowanie? Raczej nie. Obecnie nie zajmuje się developowaniem; jeśli już to czegoś małego na własny użytek – głównie w Perlu. Ale przecież każdy inżynier powinien umieć wydłubać coś, co ułatwi mu codzienną pracę…
  • znajomość SQL – przydaje się. Maszyny obsługujące sieci inteligentne (SCP/ SEP) to składają się przecież głównie z bazy danych i jakiejś logiki wykonującej. Dobrze jest czasami podejrzeć co w tej bazie piszczy.
  • unix – przydaje się, ale nie trzeba być ekspertem. Ot, tak – zwyczajnie – vi, ls shutdown 😉

Materiał TVP3 zrealizowany w naszym ośrodku [video (22MB)]:

Niestety, nigdzie mnie tam nie widać; byłem wtedy na wyjeździe 🙁

Kolejny materiał o wrocławskim oddziale Siemensa (zrealizowany przez Siemens Com.tv) [video (13MB)]

eSG (2006 – 2010)

Od pierwszego sierpnia 2006 pracuję w warszawskim oddziale firmy eSG. Początki zawsze są trudne…. no i żal Wrocławia – polubiłem to miasto…

Oracle (2010 – ?)

Część eServGlobal odpowiedzialna za platformy prepaid została wykupiona przez Oracle (razem z inżynierami tam pracującymi). Przez to wydarzenie stałem się częścią firmy Oracle.

Moja praca

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *