Adapter USB-Serial w Mac OS X

Mimo tego, że port szeregowy jest uważany za martwy interfejs wciąż zdarzają się osoby, które muszą do niego się podłączyć… Oczywiście, na Maku jest to możliwe, chociaż nie bezboleśnie…

Zakładam, że masz adapter oparty o najpopularniejszy chipset PL2303.

1. Po pierwsze – potrzebne są sterowniki do PL2303.

2. Oprogramowanie – stosunkowo szybko udało mi się uruchomić screena komendą:

screen /dev/tty.PL2303-0000201A

(oczywiście, po tty musisz podać numer portu, do którego się podłączyłeś).

Tę komendę można wrzucić do bookmarków w iTermie i byłem szczęśliwy…..

3. …. do czasu, gdy chciałem zainstalować Solarisa 10 na v490. Z niewiadomych dla mnie powodów w trakcie przechodzenia między ekranami instalatora wszystkie znaki na ekranie zamieniały się w haszcze co utrudniało (ale nie uniemożliwiało) instalację – wystarczyło wypiąć i podłączyć kabel jeszcze raz (i odświeżyć ekran instalacji np. wchodząc w pomoc).

Niestety, obsługa klawiatury była tutaj masakrą – doszedłem do miejsca, gdzie konfiguruje się partycje i wymiękłem – nie byłem w stanie nic tam wpisać. Najprawdopodobniej problem z chaszczami spowodowany był złymi ustawieniami prędkości portu natomiast problem z klawiaturą rozwiązałoby odpowiednie ustawienie profilu klawiatury w iTermie. Ogólnie po pół dnia wymiękłem i tylko -10stC + ostry wiatr na zewnątrz powstrzymał mnie przed rzuceniem tego maca na którym podobno ‘wszystko po prostu działa’ i jazdą po starego ThinkPada.

Na szczęście, przypomniałem sobie, że mam na zainstalowany minicom, którego używam do zestawiania połączeń przez kartę XU870 (ale to inna historia).

a) ściągamy i instalujemy mincom, np z http://turin.nss.udel.edu/archive/minicom-2.2.pkg.zip albo przez Finka.

b) Otwieramy terminal i konfigurujemy minicom:

Kod:
sudo /opt/bin/minicom wwan -s

zapisujemy nasz konfig pod nazwą np. serial

Następnym razem możemy uruchomić go bez sudo i wpisywania konfiguracji:

Kod:
/opt/bin/minicom serial

Oczywiście, to też możemy zapisać jako bookmark w iTerm:

Zakładki USB

Po podłączeniu do serwera (z terminalem vt100) klawiaturka działa bez żadnych problemów (łącznie z klawiszami kursora i funkcyjnymi !!!)

Przebrnąłem przez całą instalację i …. wróciłem do używania screena. Po prostu minicom nie używa bufora ekranu tak, żeby przesuwająć boczną belkę iTerma wrócić do historii. Tak więc teraz w zależności od tego, co robię używam jednego z tych dwóch rozwiązań.

Oryginalnie artykuł został opubilkowany na forum MyApple 05/01/2008.

Adapter USB-Serial w Mac OS X
Tagged on:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *